ClinicRavan Mehraban

Clinicalpsychology

ClinicRavan Mehraban

Clinicalpsychology

ClinicRavan    Mehraban

مرکز مشاوره سلامت روان مهربان تحت نظارت سازمان بهزیستی
برگزار کننده کارگاه های آموزشی ویژه متخصصین ، خانواده ها

این مرکز از دانشجویان رشته های روانشناسی و مشاوره حمایت کرده و در زمینه اشتغالزایی دانشجویان و برگزاری کارگاه های تخصصی با ارائه گواهی معتبر فعال میباشد . mahdi.mehrabanii@gmail.com
مطالب مفید برای کودکان نوجوان_ اولیاء تلفن تماس 55926039_021

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

اختلالات اضطرابی

جمعه, ۲۲ دی ۱۳۹۶، ۰۲:۰۹ ب.ظ

زمینه مطالعه : اختلالات اضطرابیفوبیا ترس های اغراق آمیز و غیر موجه از اشیاء یا موقعیت های روزمره مانند ترس از انواع خاصی از حیوانات و یا ترس از انجام کارهایی در مقابل افراد دیگر است . گرچه بسیاری از مردم ترس و یا ترس غیر منطقی را تجربه می کنند. . افراد کمی از آن ها به دنبال درمان هستند ، به عنوان یک نتیجه آنها از درد عاطفی رنج می برند و ممکن است زندگی خود را با ترس های خود محدود کنند.

فوبیا یک نوع اختلال اضطرابی است که ماندگار ، اغراق آمیز و غیر منطقی از اشیاء یا شرایط خاصی است و تلاش برای جلوگیری از آن شی یا وضعیت  در بسیاری از موارد استرس برای دوری از آن فوبیا بطور قابل توجهی زندگی فرد را مختل می کند . فوبیا ها در جمعیت عمومی رایج هستند . تقریباً یک نفر در ده نفر از فوبیا های خفیف رنج می برد و فوبیا های شدید و مختل کننده از هر پانصد نفر در یک نفر پیدا می شود . سه نوع مهم از ترس ها عبارتند از :

1-      آگرو فوبیا ( هراس از مکان های باز و عمومی )

2-      ترس های اجتماعی

3-      ترس و اضطراب خاص یا ساده

در ترس های اجتماعی دیده شدن توسط دیگران موجب اضطراب و میل به دوری از همچنین موقعیت هایی می شود.

شخص از کاری که انجام می دهد خجالت می کشد یا باعث می شود فرد در صحبت کردن احساس ناتوانی کند و یا از نگرانی لرزش دست پیدا می کند یا علائم دیگر .

اشخاص با ترس های خاص از اشیاء خاصی دوری می کنند و یا از موقعیت های خاصی و از اضطراب بسیار رنج می برند . بعضی از نمونه هایی از ترس های خاص عبارتند از آگروفوبیا ترس از ارتفاعات ترس از عنکبوت ترس از مکان های بسته و کوچک ترس از بیماری ها و میکروب ها و بیگانه بودن ترس از غریبه ها در صورت وجود شی یا وضعیت ترس و تجربه افراد و واکنش آنها متفاوت است . از لحاظ فیزیولوژیکی تغییرات در بدن باعث افزایش ضربان قلب می شود  فشار خون تنش عضلات و احساس ترس در بسیاری از موارد یک حالت ترس و وحشت با لرزش و تکان دادن عضلانی مشخص می شود تنفس سریع و ملایم و احساس اضطراب و سرگیجه غیر قابل تحمل .

از لحاظ رفتاری فرد هر فعالیتی که دارد انجام می دهد را متوقف می کند یا آن را عوض می کند سپس تلاش می کند تا از موقعیت یا شی که نسبت به فوبی دارد آگاهانه فرار کند ،  یک شخص دارای فوبی هنگام قرار گرفتن در فاصله ای از آن بدان فوبی دارد خطر کمی احساس می کند اما همینکه به طرف آن چیز یا موقعیت نزدیک و نزدیک تر می شود ترس او را فرا می گیرد و تخمین خطر بالا می رود.

توضیحات تئوری : نظریه های بسیاری که تلاش می کنند چگونگی توسعه فوبیا را بیان کنند  تحت سه گروه دسته بندی می شوند:

1-آنهایی که بر درگیری های احساسی ناخودآگاه تاکید دارند

2-آنهایی که فوبیا ها را بر اساس اصول یادگیری در نظر می گیرند

3-کسانی که عوامل بیولوژیکی را در نظر می گیرند.

برای سیگموند فروید ترس و وحشت نمایانگر ظهور داخلی ناخودآگاه است که منشأ در دوران کودکی دارد .این درگیری ها معمولاً احساسات ابتدایی جنسی را شامل می شوند . توضیحات یادگیری تئوری فوبیا ها بر اساس شرطی شدن پاوولیان و شرطی شدن ابزاری و نظریه یادگیری اجتماعی است . بر اساس مدل شرطی شدن پاوولیان ، فوبیا ها وقتی که یک تحریک خنثی مثلاً یک سگ با یک محرک بدون قید و شرط ( US) جفت می شود . برای مثال گاز دردناک به پا پس از این رویداد دیدن سگ به یک محرک شرطی تبدیل شده است که یک پاسخ ظرطی را موجب می شود ، ترس ، بنابراین فوبیای سگ آموخته شده است . مدل سازی پاوولیا ( شرطی شدن پاوولیا) با شرطی شدن ابزاری مخلوط شده در دو مدل فاکتور است . مانند بالا یک فرد سعی خواهد کرد تا از شی یا موقعیتی که موجب فوبی می شود دوری کند وقتی این موفقیت آمیز باشد ترس از بین می شود کاهش در ترس یک نتیجه مطلوب هست که اجتناب / فرار را در آینده کاهش می دهد (‌یعنی رفتار انسانی فرار / اجتناب تقویت می شود )‌بنابراین مدل دو فاکتور برای هردو به چیزی به حساب می آید که آن توسعه و ماندن ترس ها است.

نظریه یادگیری اجتماعی این نظر را دارد که یادگیری انسان بر اساس مشاهده تقلید از دیگران است بنابراین ترس ها و فوبی ها بر اساس مشاهده دیگرانی که رفتاروحشت زده در برابر اشیاء سا موقعیت های مختلف نشان می دهند یاد گرفته می شوند. این یادگیری در ابتدا در دروان کودکی اتفاق می افتد ، زمانی که کودک رفتارها و نگرش های بسیاری را با تقلید کردن از دیگران می آموزد دو تئوری نشان می دهد که فاکتورهای زیستی به ارث رسیده به توسعه فوبی کمک می کند . نظریه آمادگی نشان می دهد که محرک هایی که به راحتی شرطی می شوند اشیاء و موقعیت هایی هستند که خطر خاصی را برای اجداد اولیه ی انسان ها مطرح می کردند . مانند عنکبوت ها ارتفاعات فضاهای کوچک رعد و برق و غریبه ها . بنابراین انسان ها به صورت ژنتیکی آماده هستند تا ترس از آنها را بیاموزند . به طور مشابه بر اساس زمینه ارثی در نظر گرفته می شود  یک فرد مستعد فوبیا از نظر روانشناسی از نظر فیزیکی بسیار قابل تحریک و تأثیر است ، بنابراین بسیاری رویدادهای دیگر الزاماً به آستانه ی ترس می رسند که برای شرطی کردن لازم است  شرایط زندگی استرس زا ، از جمله درگیری های شدید یا نا امیدی ممکن است که فرد را در معرض به وجود آوردن یک فوبیا و یا بدتر کردن فوبیایی که فرد با آن روبروست کند.

DSM-IV-TR  معیارهای فوبیا فوبیای خاص (‌کد DSM300.29)

ترس برجسته و یا مداوم که بیش از حد یا غیر منطقی است و توسط آن مورد ارزیابی قرار گرفته است حضور یا پیش بینی شی یا وضعیت خاص ( پرواز ، ارتفاع ، حیوانات ، دریافت تزریق ، دیدن خون ) قرار گرفتن در معرض تحریک فوبی تقریباً همیشه موجب اضطراب فوری می شود ، که ممکن است حالت حمله وحشت موقعیتی به صورت محدود یا موقعیتی پیش از آن باشد . در بچه ها حمله وحشت ممکن است با گریه کج خلقی ، حالت انجماد یا چسبندگی به خود باشد . فرد به عنوان چیزی بیش از حد واقع و یا غیر منطقی تلقی می کند در کودکان این ویژگی ها ممکن است وجود نداشته باشد . وضعیت های فوبی اجتناب می شوند و یا با اضطراب فراوان تحمل می شوند. اجتناب پیش بینی اضطراب و یا نارحتی در وضعیت بیماری ها دخالت می کند این بصورتی برجسته خود را نشان می شدهد و بطور قابل توجهی روال عادی زندگی فرد و یا عملکرد شغلی ( یا دانشگاهی ) یا فعالیت ها و یا روابط اجتماعی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و یا استرس های برجسته ای درمورد فوبیا در افراد زیر هجده سال که حداقل شش ماه طول می کشد است. اضطراب حمله وحشت یا اجتناب هایی که حالت فوبیایی دارد مثل رمان روبرویی با اشیاء یا موقعیت های مشخص به دلیل اختلال روانی دیگر مانند اختلال وسواسی مجبور اختلال استرسی پس از ضربه اختلال اضطراب جدایی دیابت فوبیای اجتماعی اختلال هراس با ترس از مکان های شلوغ بدون داشتن سابقه اختلال هراس

مشخص کردن نوع حیوانات - نوع محیط طبیعی (‌مانند ارتفاع طوفان آب ) نوع تزریق نوع آسیب نوع وضعیت ( مانند هواپیما آسانسور مکان های محصور ) نوع دیگر مانند اجتنبا از فوبیایی شرایطی که ممکن است به منجر شود.

خفگی استفراغ سا قرار دادن یک بیماری در مواجه با فرد در کودکان اجتناب از صداهای بلند و یا شخصیت های لباس دار به علاوه یک حس عدم قدرت یا عدم قدرت کنترل بر موقعیتی ممکن است حساسیت فرد را بالا ببرد . این موضوع تا حدودی توضیح می دهد  که چرا فوبیاها در زنان شایع تر هستند تا در مردان ، زیرا این احساسات اغلب توسط زنان گزارش می شوند تا مردان به محضی که فوبیا ها شروع شوند ماندگار می شوند و حتی در طول زمان بدتر می شوند و ترس ممکن است به دیگر چیزها هم سرایت کند و همچنین به دیگر موقعیت ها حتی فوبی هایی که با موفقیت درمان شده اند ممکن است دوباره اتفاق بیافتند زیرا هر فرد در تجربیات زندگی و از لحاظ زیست شناسی منحصر به فرد است هر فوبی هم منحصر به فرد است و ارتباط فاکتورهای مشخص را نشان می دهد و احتمالاً فاکتورهای ناشناخته ی دیگری را  .

هراس اجتماعی (‌کد DSM300.23) هراس برجسته و ماندگار یک یا چند موقعیت اجتماعی یا موقعیت اجرایی (‌انجام دادن کاری ) که از جمله در معرض افراد نا آشنا یا نگاه موشکافانه ی دیگران قرار گرفتن . ترس های فردی که او (‌فرد ) دارد که فکر می کند جوری عمل می کند (‌یا نشانه های اضطراب در او ظاهر می شود) که تحقیر شونده و خجالت زده یا دستپاچه می شود . در کودکان مدرک آن احتیاج ظرفیت فرد از نظر سن مناسب در رابطه با دیگران در محیطی اجتماعی با فراد آشنا و اضطراب در هردو شرایط چه بزرگسال چه آنهایی که هم رده سنی او هستند رخ می دهد در معرض موقعیت های اجتماعی که از آن وحشت زده است تقریباً بستگی به آن فرد موجب اضطراب می شود که حالت محدود از نظر موقعیتی یا زمینه هراسی به خود می گیرد . در کودکان اضطراب ممکن است با گریه کردن کج خلقی حالت انجماد یا گریز از موقعیت های اجتماعی که در آن افراد نا آشنا هستند باشد.

شخص ترس را به عنوان چیزی بیش از حد واقع زیاد یا غیر منطقی می بیند . در کودکان این ویژگی ممکن است نباشد موقعیت ها یا کارهایی که از آن می ترسد مورد اجتناب قرار می گیرد یا با اضطراب زیاد تحمل می شود . اجتناب پیش بینی مضطربانه یا استرسی در موقعیت هایی که از آن می ترسد یا کارهایی که از انجام می ترسد به طور جدی این زندگی فرد را مختل می کند یا کار یا امور و کارهای دانشگاهی وی را ختل می کند یا اعمال اجتماعی و ارتباطات وی را دچار اختلال می کند . در افرادی که زیر هچده سال دارند این شش ماه طول می کشد تر سا اجتناب نه به خطر اثرات مستقیم فیزیکی ماده ای یا حالت کلی دارویی و پزشکی یکی دیگر از اختلالات روانی دیگر مثل اختلال هراس .

اگر شرایط عمومی پزشکی یا ختلال روانی دیگری وجود داشته باشد مربوط به آن است مشخص شود که اگر عمومی است (‌ترس ها بیشترین شرایط اجتماعی را شمال می شود ) 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.